Cykl życia domen – Available, Registered, Expired, Grace Period.

Home > Cykl życia domen – Available, Registered, Expired, Grace Period.
 

Cykl Życia Domen

Domena zarejestrowana na okres 365 dni jest wlaśnoscią Abonenta, ktory ją zarejestrował. transfer domeny czyli zmiana rejestratora, np przeniesienie z nazwa.pl do TITTLE.pl, nie zmiania jej okresu ważności, nie skraca go. Odnowienie domeny wg cennika rejestratora jest możliwe na 30 dni przed wygaśnięciem domeny tj. do przejscia do stanu EXPIRED (pkt. 3).

Jeszcze nie stracileś domeny.

Wygaśnięcie okresu ważności domeny nastepuje w przypadkuy opłaty rocznej po 365 dniach. Domena zmienia status na wygasłą, usługi przestają działać (znika strona www, nie działa poczta), domena wchodzi w stan GRACE PERIOD . Właściciel domeny może ją wykupić w okresie wygasania z doliczeniem opłaty nałożonej przez ICANN, NASK. Rejestratorzy domen są obciążani dodatkową opłatą, dlatego trzeba liczyć się z kosztami dodatkowymi w przypadku przekroczenia terminu płatności. W przypadku braku takiej wpłaty, po czasie wygaśnięcia domena jest usuwana z rejestru, przejmowana przez rejestr lub przekazywana na aukcję i sprzedawana podmiotowi trzeciemu. Jeżeli dojdzie do usunięcia, trwa ono do 5 dni. finalnie domena wraca do powszechnego obrotu i staje się na nowo dostępna do rejestracji.

To jest stan z punktu 1.  (pkt 1. Domena dostępna, wolna (AVAILABLE) – dostępna do rejestracji.)

Cykl życia domeny

Domeny po przekroczeniu terminu płatności wchodzącą w okres wygasania (Grace period), który wynosi od 14 do 45 dni, w zależnosci od rozszerzenia domeny (TLD). Po wygaśnieciu domeny staje się ona dostępna do ponownej rejestracji.

Domena z rozszerzeniem .pl to najczęściej rejestrowana domena w Polsce i jest najlepiej rozpoznawana przez użytkowników internetu. Jej cykl życia można podzielić na 4, a właściwie trzy etapy:

 1. dostępna do rejestracji,
 2. zarejestrowana
 3. wygasła
 4. uwolniona do ponownej rejestracji  – dostępna do rejestracji (pkt. 1)

 

Cykl życia domen globalnych

Domeny globalne nie są powiązane z żadnym z krajów i obszarów geograficznych. W skład popularnych domen globalnych wchodzą m.in.:
 .com, .biz, .net, .org, .info.

Cykl życia takiej domeny można podzielić na 6 etapów:

 1. 1. dostępna do rejestracji,
 2. 2. zarejestrowana,
 3. 3. wygasła (grace period),
 4. 4. wygasła (redemption grace period),
 5. 5. zakolejkowana do usunięcia,
 6. 6. uwolniona do ponownej rejestracji.
 7.  

Domenę globalną można zarejestrować na okres od 1 do 10 lat, po tym czasie w przypadku braku przedłużenia domena wygasa i przez kolejne 45 dni jest nieaktywna. W naszym serwisie przez pierwsze 14 dni jej odnowienie jest możliwe w standardowej cenie.  Przedłużenie o kolejne 15-28 dni jest równoznaczne z dodatkową opłatą reaktywacyjną zgodną z cennikiem. Jeśli domena nie zostanie odnowiona na czas, przechodzi do drugiego etapu kwarantanny (redemption grace period) i będzie tam czekać przez kolejne 30 dni. W tym momencie proces odzyskiwania domeny jest bardziej skomplikowany i kosztowny. Po zakończeniu okresu RGP, przez kolejne 5 dni domena jest usuwana i uwalniana..

Nie ma jednak pewności, że każda nazwa domeny globalnej przejdzie pełen cykl życia. Rejestr ma prawo przejąć domenę, sprzedać lub zlicytować ją. Jeśli nic takiego się nie wydarzy, finalnie staje się ona możliwa do ponownej rejestracji.

Cykl życia domen został szeroko omówiony w sieci np. tutaj https://pomoc.az.pl/kategorie/cykl-zycia-domen-kiedy-domena-bedzie-wolna/

 

CENNIK Domen wygasłych

Dodatkowa opłata odnowienia domeny dla domeny znajdującej się w okresie wygasania wynosi 99 zł (brutto).