Dane Abonenta domeny .pl

Home > Dane Abonenta domeny .pl
 
Posted by on 27 lipca, 2023 in |

Dlaczego dane Abonenta domeny czasem są niewidoczne?

W momencie rejestracji domeny .pl dane jej Abonenta trafiają do NASK https://www.dns.pl/rejestracja_domeny_pl  i zostają opublikowane w bazie WHOIS. Jest ona ogólnodostępna, dlatego też może stać się źródłem informacji o danych osobistych dla telemarketerów, akwizytorów lub spamerów. Dane Abonenta, widoczne w bazie WHOIS, mogą być widoczne lub ukryte. Zależy to od rodzaju domeny oraz statusu prawnego jej Abonenta.

W przypadku domeny polskiej .pl :

Jeśli Abonentem jest osoba fizyczna – dane są domyślnie niewidoczne, lecz mogą zostać udostępnione na pisemny wniosek Abonenta.
Jeżeli Abonentem jest firma – dane są widoczne i nie mogą zostać ukryte.

Sprawdzenia własności domeny czyli kto jest aktualnie Abonentem (właścicielem) domeny dokonujemy na stronie https://www.dns.pl/whois

Po sprawdzeniu domeny zarejestrowanej na osobę fizyczną w polu ABONENT otrzymujemy informację: “dane niedostępne”. Gdy domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, jej abonenta dotyczy prawo o ochronie danych osobowych. Typ abonenta usługi jest określany zawsze bezpośrednio pod nazwą domeny.

Jeśli domena jest zarejestrowana na firmę, dane w rejestrze są widoczne i dostępne dla użytkowników Internetu. Po wyszukaniu domeny w whois, w polu ABONENT otrzymujemy informacje o nazwie firmy, adresie, a także dane kontaktowe jej abonenta (numer telefonu). Widoczność danych abonenta reguluje zapis w Krajowym Rejestrze Domen. Nie możemy zakryć danych firmowych, ale jeśli nie odpowiada nam ich widoczność można wykonać cesję domeny i przenieść ją na osobę fizyczną.

 

Obrazek – postać fikcyjna AI (you.com)