Kim jest ABONENT domeny i czy Ty nim jesteś?

Home > Kim jest ABONENT domeny i czy Ty nim jesteś?
 
Posted by on 26 maja, 2022 in |

Co robić gdy ktoś inny widnieje jako abonent Twojej domeny?

Opiszemy Ci dosyć powszechny problem występujący w świecie domen, który być może dotyczy właśnie Ciebie. Chodzi o sytuację, gdy poprosiłeś kiedyś przyjaciela, informatyka z pracy, czy może partnera o zarejestrowanie domeny internetowej, której używasz do teraz. Prawdopodobnie rejestracja domeny szła w parze z założeniem strony internetowej i hostingu. Nie ustalaliście szczegółów odnośnie domeny, bo myślałeś, że nie ma takiej potrzeby. W końcu to mój przyjaciel, więc co złego może się zdarzyć? – pomyślałeś. Pewnie nie zastanawiałeś się nad tym, jakie to ma znaczenie, kto rejestruje domenę, bo zwyczajnie nie przyszło Ci to do głowy. Stwierdziłeś, że nie będziesz martwić się na zapas.

Teraz wyobraź sobie, że mijają lata. Twoja strona się rozwija, jest rozpoznawalna i staje się podstawowym źródłem Twoich dochodów. W międzyczasie Twój przyjaciel stał się Twoim wrogiem, informatyk wyjechał do Meksyku i słuch po nim zaginął albo w kłótni rozstałeś się z partnerem.

Zimny prysznic następuje, gdy chcesz na tej stronie prowadzić dalsze prace i jest potrzeba zmiany delegacji domeny na inny serwer lub ją przetransferować np. z nazwa.pl do TITTLE.pl, co jest korzystne dla Ciebie pod względem ceny i obsługi (jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, zadzwoń po prostu do nas https://tittle.pl/kontakt/ ). Wówczas zaczynasz uzmysławiać sobie, co się wcześniej stało. A może osoba, która zarejestrowała domenę przypomniała sobie o niej, zauważyła, że zyskała na wartości i zaczęła Cię szantażować albo wystawiła ją na licytację? W końcu przecież nie ustaliliście między sobą żadnych szczegółów. Pamiętas je teraz?

Zastanawiasz się teraz, co możesz zrobić, gdy ktoś inny widnieje jako abonent Twojej domeny?

Studium przypadku
KLIENT dowiaduje się, że jednak NIE JEST właścicielem „swojej” domeny

Klient z innej firmy skontaktował się się z nami w maju  i opowiedział nam swoją sytuację. Jego historia pokazuje, jak to może wyglądać w praktyce.

Nie tak dawno  spotkaliśmy się z przypadkiem u Klienta, gdzie domena Klienta podczas jej rejestracji, a więc na samym początku jej istnienia, została zarejestrowana na zewnętrzną firmę, która dokonywała tej rejestracji w imieniu Klienta. I teraz, gdy Klient chciał pracować na tej domenie i zgłosił się do firmy z prośbą przeniesienia praw „jego” firmowej domeny na niego (cesją elektroniczną, bezkosztową) – ta firma zaproponowała Klientowi „wykup” domeny w cenie 400 zł !!! Klient dopiero wtedy zrozumiał, że jego firmowa strona nie jest jego własnością a on do niej nie ma żadnych praw. Goryczy dodaje tu fakt, że, pomimo, iż opłacał niezbędne opłaty wynikające z działania strony (domena, hosting, prowadzenie sklepu), to jeszcze dodatkowo opłacał … pozycjonowanie tej strony (domeny) w Google!  Wypozycjonował nie swoją własność… Jego marka nie jest w jego rękach, domena nie jest jego, a firma której dotąd płacił okazała się stosować nieuczciwe praktyki.
Firma to ludzie. To nie „firma oszukuje” – to oszukują ludzie zasłaniając się zbiorową odpowiedzialnością w korporacjach. Dlatego trzeba uważać na to co się robi i mieć swoich zaufanych Konsultantów na różne problemy. W sprawach domen, hostingu i spraw związanych ze stronami www staramy się być dla naszych Klientów i znajomych tarczą i zaufanym partnerem. 

Kim jest ABONENT domeny i jakie prawa?

Abonent domeny to osoba fizyczna lub firma/organizacja posiadająca prawo do zarządzania zarejestrowaną dla niej nazwą domeny. Domeny nie kupuje na własność, tylko nabywa prawo do korzystania z niej w ramach abonamentu na określony czas. To on może dostać do niej dostęp i nią zarządzać i nikt inny.

Zakładając, że zleciłeś komuś rejestrację Twojej domeny, ale ta osoba zarejestrowała ją na swoje dane i nie dokonała jej cesji na Ciebie, to w świetle prawa jesteś osobą trzecią i nie masz do niej żadnych praw. Jednak skuteczne zawarcie umowy rejestracyjnej nie oznacza, że jej wykonywanie nie narusza praw osób trzecich. Istnieją bowiem regulacje prawne oraz zapisy w regulaminach rejestrów (organów sprawujących pieczę nad konkretnymi rozszerzeniami), które mogą umożliwić Ci odzyskanie kontroli nad domeną.

Dlaczego, ważne jest, żebyś to Ty widniał w systemie jako abonent domeny?

Będąc abonentem domeny, masz nad nią pełną kontrolę. Możesz nią zarządzać, czyli np. dokonać jej cesji (zmiany właściciela) czy transferu do innego rejestratora, jeśli np. obecne warunki przestaną Ci odpowiadać lub nawet gdy rejestrator przestanie istnieć. Nie będąc prawnym abonentem domeny, możesz narazić się na to, że ktoś sprzeda Twoją domenę, wyłączy ją, a nawet usunie. Jako formalny abonent domeny możesz wygodnie ją administrować i nie martwić się, że pewnego dnia stanie się z nią coś złego.

Dlatego na wstępie przestrzegamy, jeśli zleciłeś komuś zarządzanie Twoją domeną, ale nie jesteś pewien, czy jesteś jej abonentem, to skontaktuj się z tą osobą jak najszybciej, uzgodnij to i jeśli tak nie jest, to poproś ją o zlecenie cesji. Aktualne dane abonenta domeny znajdziesz, logując się do panelu administracyjnego domeny. Również możesz skontaktować się z rejestratorem domeny i zapytać go, czy widniejesz jako formalny abonent. Informację o tym, kto jest rejestratorem domeny sprawdzisz używając bazy WHOIS.

Skontaktuj się z formalnym abonentem “Twojej” domeny

Jeśli doszedłeś do tego miejsca, to prawdopodobnie masz jakiś problem z domeną. Jeśli czujesz, że chciałbyś (chciałabyś) tą sprawę doprowadzić do porządku możesz skontaktować sięz Nami a My postaramy się wszystko zdiagnozować, sprawdzić, opiszemy Ci na czym polega problem i jakie są możliwości jego rozwiązania.

Jeśli ustaliłeś, że korzystasz z domeny, a nie jesteś jej abonentem to oczywistym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z obecnym abonentem i poproszenie go o dokonanie cesji domeny na Twoje dane, jednak nie zawsze jest to łatwe.

Spróbuj odnaleźć dane kontaktowe do osoby rejestrującej domenę, nawet jeśli to Twój dawny znajomy. Być może dane zostały wpisane kiedyś w panelu administracyjnym domeny (np. jako inna tożsamość), do którego wspólnie mieliście dostęp i dalej są one aktualne.

Jeżeli nie wiesz gdzie została zarejestrowana domena i nie znasz osoby, która widnieje jako formalny abonent możesz spróbować posłużyć się bazą danych WHOIS. Wyszukiwarka WHOIS pokaże dane abonenta, który zarejestrował domenę np. .pl, .eu na dane firmowe. Jeśli domena zarejestrowana została na dane osoby fizycznej, dane te będą niedostępne publicznie, gdyż zgodnie z RODO muszą być szczególnie chronione. W przypadku domen globalnych widoczne będą jedynie dane rejestratora, nie abonenta.

Jeżeli uda ci się namierzyć rejestratora Twojej domeny, możesz spróbować zapytać go, czy ułatwi Ci kontakt z abonentem domeny. Zaznacz, że osoba wpisana jako abonent zarządzała Twoją domeną, nie możesz się z nią skontaktować i potrzebujesz pomocy w celu zarządzania domeną.

Jednak to, czy rejestrator udzieli Ci jakiejkolwiek pomocy zależy w głównej mierze od panującej polityki serwisu. Mimo to zawsze warto poprosić rejestratora, żeby spróbował się skontaktować z abonentem i przekazał, że próbujesz nawiązać z nim kontakt. Dobrym pomysłem będzie również udzielenie rejestratorowi danych kontaktowych do Ciebie, aby mógł przekazać je do abonenta domeny.

Skomunikowanie się z osobą zarządzającą domeną to najszybszy i najłatwiejszy sposób na odzyskanie praw do zarządzania domeną.

Co jednak zrobić gdy kontakt nie będzie możliwy lub próby polubownego porozumienia się nie powiodą się?  

Czytaj więcej >> Artykuł na podstawie (Mserwis.pl) https://blog.domeny.tv/co-robic-gdy-ktos-inny-widnieje-jako-abonent-twojej-domeny/